Powered by Blogger.

Poezi nga Fansat/Lexuesit - Marina


Me kerkoi t'i flisja,

doja te ikja dhe ta braktisja...

pse moj zemer s'me lejove..

pse ate nuk e  debove...

pse i thua shpesh "te dua"

ai ka vdekur tashme per mua.

Vitet ikin dalengadale

me tretet emri ne dete, ne vale...

E jeta fillon kuptimin ta humbase,

liroje moj zemer, mos e ler te me vrase

Prezenca e tij ne venat e mia me shkaterron...

a mundesh te me thuash kush gabonRegards,
marina

MY Language Center - Qender Kursi

My Language Center-Qender Kursesh

[Kurse te gjuheve te huaja] | [Kurse individuale & ne Grup] | [Mesim Online]
My Language Center – Eshte nje qender kursesh e specializuar ne gjuhet e huaja duke ofruar kurse ne:
  • Gjuhe e Huaj [ Anglisht, Frengjisht, Italisht ]
  • Pergatitje per TOEFL, IELTS, MET etc
  • Pergatitje per Provime [Matura Shteterore, Mini-Matura, Provimet ne Universitet ]
  • Kurse individuale & ne grup [ 4-6 studente maksimumi ]
Stafi i qendres sone eshte i specializuar brenda edhe jashte vendit duke sjell eksperiencen me te mire ne fushen e mesimdhenies. Pas nje eksperience te gjate dhe te suksesshme ne mesimdhenien e gjuheve te huaja, “My Language Center” SJELL PER HERE TE PARE NE SHQIPERI: “Mesimin Online”.
Per me shume informacion mund te kontaktoni ne: kurse@mylangcenter.info

Mesimi Online
Krahas eksperiences qe kemi ne fushen e mesimdhenies se gjuhes se huaj, me zhvillimet e teknologjise ne kemi pershtatur mesimdhenien me hapat e sotem te teknologjise duke u pershtatur edhe kohes por edhe nevojave te idivideve. Teknologjia na sjelle shume avantazhe: kursimin ne kohe, shpejtesi e infomacionit, lehtesime ne komunikim etj. Ne keto avantazhe i kemi pershtatur ne mesimdhenie, per ta bere mesimin e nje gjuhe  te huaj me te lehte.
Mesimi i gjuhes te huaj tani eshte thjeshte edhe shpejt. Thjeshte me ane te nje klikimi.
Gjithcka cfare ju duhet jane :
  • Nje laptop / kompjuter
  • Nje llogari ne skype
  • Kufjet
Qender Kursesh - Perdorimi i Teknologjise
My Language Center  Qender Kursesh – Perdorimi i Teknologjise ne Mesimdhenie
Po eshte kaq thjeshte. Te mesoni vetem me nje klikim nga laptopi juaj.
Funksionimi eshte i thjeshte. Ju zgjidhni se kur edhe sa doni te mesoni. Nuk keni me nevoje te dilni nga shtepia apo te udhetoni per te shkuar ne qendren me te afert te kursit. Tani me ane te teknologjise ne jemi prane jush.
Duke shijuar komoditetin qe ju gjeni tek shtepia juaj tani njekohesisht mund edhe te mesoni nje gjuhe te huaj.
Duke zgjedhur qe ju te keni trajnuesin tuaj personal per tu pergatitur per testimin e rradhes, per te rritur aftesite tuaj ne komunikim, apo per te pervetesuar nje gjuhe te huaj per te punuar ne nje treg te huaj. Kete gje mund ta arrini tani thjeshte edhe shpejt.
Trajnues personal, komoditet edhe shpejtesi
Trajnues personal, komoditet edhe shpejtesi
Nese nuk jeni i sigurte apo ndjeni frike, ne ju ofrojme mundesine qe te provoni sherbimet qe ne ofrojme pa asnje lloj detyrimi. Ju mund te beni nje ore mesimore pa qene te detyruar te beni pagese, pastaj jeni ju qe vendosni nese doni te vashdoni te avanconi me tej.


Per informacion te metejshem ndiqni linkun : http://mylangcenter.info/
Një njeri i vjetër i tha nipit
"Biri im brenda nesh ekziston një betejë mes dy ujqërve.
Njëri është djallëzor. Është nervoz, xheloz, inferior, gënjeshtar, egoist, lakmitar dhe lëndues.
Tjetri është i mirë. Është i lumtur, paqësor, i dashur, besnik dhe i ndjeshëm."
Djali mendoi për këtë dhe pyeti,
" Gjysh cili ujk fiton?"
Plaku i vjetër ia ktheu,
" Ai të cilin ti e ushqen."
Ja vlen te perkulesh per dike qe ka shume vlera.Per dike qe e do dhe te do! Per dike qe te larteson para tjerve,e jo qe te bene te ulesh koken,me prezencen e saj...

Dashuria e Nenes

I kerkoj falje nenes sime sepse...
Ajo ka ndjere dhimbje gjat lindjes sime.
ka ndenjur pa gjume per te me rritur dhe edukuar.
Ka qare kur une kam qare.
Eshte gezuar kur ka degjuar te qeshurat e mia te para.
Eshte semure kur (une) kam qene semure.
Eshte sheruar kur une jam sheruar.
Ka duruar zhurmat dhe shushurimat e mia.
mi ka falur gabimet e mia qe i kam bere ndaj saj, mi ka permendur te mirat e mia.
NENA, eshte gjeja me e shenjte ne bote qe deri ne frymen e fundit nuk te braktis

ME DHIMBJE


Te rrosh eshte dhembje,
Eshte dhembje vertet!
Ngrysesh, gdhihesh i zgjuar a ne enderr
S’e di se c’te ndodh, a c’te prêt.
Dhembje te ecesh i vetem ne rruge,
Kepucet e tua te ndjesh,
Dhembje te hash pak supe e pak buke,
Te presesh me dhembe nje presh.
Dhembje te ndjesh nje sharje pas shpine
Nga nje udhetar qe s’e njeh,
Dhembje kur miqte s’ta shkelin shtepine
Dhe s’duan te dine si je.
DRITERO AGOLLI

JETA JONË ËSHTË NJË JEHONË

Nje djale bashke me babain e tij po ecnin se bashku neper male.
Papritmas,djali i tij rrezohet dhe nga dhimbjet bertet:''Ah!
I befasuar degjon zerin qe perseritet diku neper male:''Ah!''
Kurioz sic ishte,therret:''Kush je ti ?''.
Menjehere merr pergjigjen:''Kush je ti ?''Pastaj i bertet maleve:''Te urrej!
''Zeri pergjigjet:''Te urrej !''.I zemeruar nga pergjigja therret:''Frikacak!''.
Pergjigja qe merr ishte :''Frikacak!''.
Kthehet nga i ati dhe e pyet:''Cfare po ndodh ?''I ati buzeqesh dhe i thote:
''Biri im,ki mendjen tani.''Burri therret fort:''Ti je nje kampion!''
Zeri pergjigjet.""Ti je nje kampion!''Djali u cudit por nuk arriti te kuptonte.
Atehere i ati i shpjegoi:"Kjo quhet JEHONE,por ne fakt kjo eshte JETA.
Te kthen gjithcka qe ti thua ose ben.Jeta jone eshte thjesht nje reflektim
i veprimeve tona.Nese do me shume dashuri ne bote,krijo me shume dashuri ne zemren tende.Nese do me shume siguri,permireso sigurine tende.
Kjo mardhenie zbatohet ne cdo gje ne jete;
Jeta do te ktheje gjithcka qe i ke dhene...

Dashuria e vajzes per babain nuk njeh kufiHistoria filloi kohë më parë, kur një burrë dënoi vajzën e tij 5 vjeçare për humbjen e një sendi të vlefshëm, dhe të ardhurat në atë kohë ishin shumë të pakta...
Një mëngjes vajza i solli të atit një dhuratë dhe i tha: Kjo është për ty babi...
Babai ishte shume i nevrikosur dhe i zënë ngushtë e hapi kutinë ... zemërimi i tij arriti kulmin kur pa se kutia ishte bosh, nuk kishte asgjë brenda.
Shikon në sy vajzën dhe i thotë në mënyrë të rreptë:
Nuk e di ti se kur bëhet një dhuratë , brenda në kuti duhet të vendoset diçka ?
Vajza duke e vështruar nga poshtë lart të atin, me lot në sy i thotë:
Babi... nuk është e zbrazët. E kam mbushur plot e përplot me puthje për ty.
I ati u ndje shumë keq.
Ai u gjunjëzua, përqafoi fort vajzën dhe i kërkoi të falur.
Pas asaj dite , për gjithë pjesën tjetër të jetës, ai gjithmonë e mbante kutinë në shtratin e tij dhe sa herë që ndihej i mërzitur, hapte kutinë dhe imagjinonte puthjet e vajzës që i përkëdhelnin fytyrën, dhe tërë dashurinë e saj që ajo kishte mbyllur aty...!

Cdokush do te lendoje ,,,, por ti duhet te gjesh ata te cilet ja vlen te vuash


E verteta eshte se cdokush do te lendoje.
Ti vetem duhet te gjesh ata per te cilet ja vlen te vuash

Depresioni dimeror, pese menyra per ta mposhtur

Cilat jane simptomat? Dhe mbi te gjitha cfare mund te bejme per te mos u kapur nga dembelizmi? Drita dhe lengu jetesor. Nuk eshte vetem nje menyre te theni, perkundrazi ka arsye biologjike shume te rendesishme qe shpjegojne disa sjellje: deshra per te dale dhe ndoshta per te gjetur dashurine gjate mujave te bukur te veres dhe deshira per te qendruar mbyllur ne shtepi ne muajt e dimrit.

Renia e drites, e cila ndodh kyresisht me nderrimin e ores, rrit prodhimin e melatonit, qe ndikon disa hormone dhe kane tendence per te bere dembel trupin tone. Pervec kesaj ul serotoninen duke stimuluar deshiren per embelsira. Sipas klinikes Cleveland (USA), ekziston nje c’rregullim qe quhet deprsion dimeror, qe godet nga 10 deri ne 20 perqind te popullsise. Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, amerikanet e veriut, jane viktima te deprsionit sezonal, 5 % perqind me shume sesa ata te jugut. Por e njejta gje vlen edhe per euriopianet, ne fakt ne vendet nordike ka nje norme me te larte te vetevrasjes.

Cilat jane simptomat?

Para se gjithash shtimi ne peshe, te shaktuara nga embelsirat dhe shtimi i oreksit. Gjithashtu kane tendence per te fjetur me shume, ndoshta ne pasdite kur ata kane mundesi, dhe behet me e veshtire per te mbajtur perqendrimin. Edhe nje deshire per te rene ne letargjik, eshte keshtu nje nervozizem i madh per te izoluar veten. Por ka menyra per te luftuar kete lloj depresioni, edhe pse mbi te gjitha do te duhet pak sforco personale, per te mos shkuar ne dembelizem.

Daljet e shpeshta. Nje metode e mire eshte dalja ne ajer te hapur sapo tju jepet shanci. Beni shetitje te gjata. Gjate dites ka pak gjasa te keni kohe, por mundohuni te shmangni transportin publik kur nuk eshte e nevojshme. Kjo per shkak te drites natyrale, edhe pse mund te jete ndermjetsuar nga rete, ndihmon shume per te rivendosur bioritmet e trupit. Ndryshoni llambat. Mjeket e kane quajtur terapine e dritave, duke perdorur llamba speciale ne menyre qe te riprodhojne rreze diellore. Ekzistojne te gjitha llojet, te medha, te vogla, keshtuqe mund ti vendosni ne vendet me strategjike, si skrivani etj. Ka edhe llamba qe riprodhojne spekrtin e driites me ngjyrat e ylberit.

Gjithashtu ne shtepi evitoni te perdorni abazhuret, ose perdet e erreta qe nuk lejojne driten e jashtme te hyje brenda. Mos vini syzet e diellit.Kjo eshte nje menyre e italianeve, por qe po rritet dukshem edhe te shqiptaret.

Mbajme gjithmone syze dielli me vete dhe i veme ne cdo rast.

Ne dimer kur dielli nuk eshte i forte, eshte mire qe te evitojme vendosjen e e tyre, sepse kjo gje kufizon sasine e drites qe nepermjet syve stimulon gjendren pineal. Ushtrimi i sportit.Sipas klinikes Mayo, eshte e rendesishme kryerja e ushtrimeve fizike ne menyre te rregullt per lehtesimin e stresit dhe ankthit mbi te gjitha, per luftimine depresionit sezonal. Ne rekomandojme seance 30 minuteshe ne palester, tre here ne jave.Gjthashtu edhe ecja ne natyre eshte nje terapi shume efikase dhe e keshillueshme.

Nje diete te shendetshme.Ushqim te shendetshem me fruta dhe perime, mund te ndihmojne te ndjeheni me ne forme. Eshte e rendesishme qe te perdorim ushqime me vitamine D, per te kapercyer renien e drites dhe kocka te forta, si dhe vitamine B qe ndihmon ne lehtesimin e stresit menjehere. Kosultohuni me mjekun tuaj, ne rast te mungesave dhe merrni shtese vitamina.

25 fakte magjepsëse për dashurinë

1. Burrat të cilët e puthin gruan e tyre në mëngjes, jetojnë 5 vjet më shumë se sa ata që nuk e bëjnë këtë gjë.

2. Kënga e parë për dashurinë është shkruar 4 000 vjet më parë dhe vjen nga një zonë midis Tigrit dhe Eufratit.

3. Nëse vjen momenti për intimitet që në fillim të marrëdhënies, 78% e vajzave nuk pranojnë nëse nuk janë depiluar.

4. Vajzat feministe kërkojnë më shumë se të tjerat të kenë një marrëdhënie romantike.

5. Dy të tretat e njerëzve raportojnë se kanë rënë më shumë në dashuri me dikë që kanë vite që e njohin, se sa me një të saponjohur.

6. Njerëzit që tregojnë historinë e tyre të dashurisë e bëjnë këtë pasi mendojnë se procesi është jashtë kontrollit të tyre.

7. Dashuria nxit një efekt qetësues në trup dhe mëndje për të paktën një vit, gjë që ndihmon ruajtjen e sistemit nervor.

8. Dashuria ka të njëjtin efekt në trup njësoj si edhe frika e madhe. Te një person i dashuruar shfaqen të njëjtat simptoma si te një person që ndjen një frikë të madhe – zmadhim të bebes së syrit, duar të djersitura, dhe rritje të të rrahurave të zemrës

9. Skanimet e trurit kanë treguar se kur njeriu shikon foto të njeriut të zemrës, truri reagon menjëherë duke treguar dëshirë.

10. Vajzat e fisit Tivi në Pacifikun jugor martoheshin që në lindje.

11. Shërbimi “Detektori i dashurisë” i shpikur nga operatori telefonik KTF supozohet se tregon seriozitetin e njeriut të dashur, nëse ai vërtet është i ndershëm në atë që thotë. Telefoni analizon kordat e zërit për të parë nëse ai flet me dashuri apo jo. Përdoruesi merr një analizë të bisedës nëpërmjet një mesazhi i cili tregon afeksionin, surprizën, përqendrimin dhe ndershmërinë me të cilën ka folur personi tjetër në linjë.

12. Rreth 11% e grave kontrollojnë menjëherë online për të parë të dhënat e një personi që e kanë takuar ose që presin ta takojnë, kundrejt 7 % të meshkujve.

13. Me kalimin e kohës, partnerët tentojnë të kenë gjithmonë e më shumë të njëtat sjellje.

14. Njerëzit tentojnë të kthejnë më shumë kokën në të djathtë se sa në të majtë kur puthin dikë (65% e njerëzve e kthejnë kokën në të djathtë).

15. Tradita e unazës së fejesës ka ardhur që në shekullin e 15-të, kur Duka Maximillian i Austrisë i dha një unazë të fejuarës së tij Mary nga Burgundy.

16. Rreth 43% e grave preferojnë që partnerët të mos tregojnë shenja ‘dashurie’ nëse nuk janë të sigurt për një lidhje.

17. Njerëzit që sapo kanë rënë në dashuri tregojnë zvogëlim të hormonit serotonin- në nivele aq të ulëta sa dhe te një person i sëmurë.

18. Aeroporti Ndërkombëtar i Filadelfias mbahet si Nr. 1 për lidhjet e dashurisë gjatë kohës së pritjes.

19. Sipas një teorie matematike, ne duhet të takojmë shumë njerëz para se të zgjedhim partnerin e përjetshëm. Sipas probabilitetit vetëm kështu ka më shumë shance për një çift të suksesshëm.

20. Mjekra e burrave rritet më shpejt kur ata mendojnë për seks.

21. Verona, qyteti italian ku u luajt vepra e Shekspirit, Romeo dhe Zhulieta, merr rreth 1000 letra çdo vit në adresë të Zhulietës, çdo Valentin.

22. Nëse një person refuzon një lidhje, personi bie edhe më shumë në dashuri me atë person që nuk e ka pranuar- thotë Helen Fisher autor i librit ‘Pse dashurojmë’. Pjesët e trurit që aktivizohen kur ne jemi të gëzuar vazhdojnë të mbeten aktive.

23. Ka një arsye pse ndodhin romancat në zyrë; Rënia në dashuri është shumë e lidhur me afrimitetin. Ngjallet familjariteti, qetësia, afërsia ... dhe romanca.

24. Një në pesë marrëdhënie dashurie afatgjata ndodhin pasi njëri nga partnerët është i përfshirë në të.

25. Një marrëdhënie romantike i bën të dy partnerët të lumtur. Sa më afër ndihemi aq më të lumtur jemi!

Komunikimi ndermjet gruas dhe burrit

 
“S’kam çfarë të bëj, vërtet që nuk kuptohem dot me burrin!”
“Pse, çfarë ndodhi?” i thotë shoqja.
“I thashë që s’dua ta shoh më!”
“Po ai çfarë tha?”.
“Thjesht, fiku dritën e dhomës dhe u shtri”.

Vlera e Nje Casti

Na mësojnë të numërojmë sekondat, minutat, orët, ditët, vitet. Por askush nuk na mëson vlerën e një çasti.
| Donato Carrisi |


Historia e lapsit dhe pese mesimet e jetes qe duhet ti mesoni cdo femije

Historia e Lapsit
Një fëmijë po shikonte gjyshen e tij që po shkruante një letër dhe e pyeti:
- Gjyshe mos ndoshta po shkruan një histori për mua?
Gjyshja pushoi së shkruari, buzëqeshi dhe i tha nipit të saj: 
- Po me të vërtetë po shkruaj diçka për ty. Por ajo që është më rëndësishme se fjalët, është pikërisht ky laps që po përdor. Do të doja që kur të rritesh të bëhesh si ky laps.
Djali i habitur, po shikonte me kujdes lapsin por nuk po dallonte asgjë të veçantë.
- Ky laps është i njëjti me të gjithë lapsat e tjerë që kam parë.
- Gjithçka varet nga mënyra me të cilën i shikon gjërat. Lapsi ka 5 veçori, të cilat nëse do të arrish t’i mbash do të jesh gjithmonë një njeri që do të gjendet në harmoni me botën.
Veçoria e parë: Mund të bësh gjëra të mëdha, por mos harro kurrë se ekziston një dorë që udhëheq hapat e tu.
Veçoria e dytë: Herë pas here duhet të ndaloj së shkruari dhe të përdor prehësen. Kjo gjë e bën lapsin të vuajë pak, por e bën më të mprehtë. Kështu duhet të mësosh të durosh disa prova pasi do të të bëjnë njeri më të mirë.
Veçoria e tretë: lapsi ynë, lejon gjithmonë të përdorim gomën për të fshirë gabimet. Duhet të kuptosh se të korigjojmë diçka që nuk bëmë mirë nuk është gjë e keqe, por e rëndësishme që të mbetemi në rrugën e drejtë.
Veçoria e katërt: Vlera e lapsit nuk gjendet tek druri apo tek forma e tij e jashtëme, por tek grafiti që ka brenda. Duhet të përkujdesesh gjithmonë për atë që ndodh brenda teje.

Veçoria e pestë: Le gjithmonë një shenjë. Kështu pra, të dish se çfarëdo që të bësh do të lëjë gjurmë dhe të përpiqesh të jesh i vetëdijshëm për çdo veprim që bën.

Dashuria e djalit per babain

Një djalë mori babain e tij ne moshe te thyer dhe shkuan në një restorant shumë luksoz. Babai ishte shumë i vjetër dhe se fundmi kishte probleme me shendetin. Ndërsa po hante, copëza ushqimesh i binin duke i bërë pis këmishën dhe pantallonat e tij. Të gjithë klientët e tjerë po i shikonin me përbuzje, ndërsa i biri vazhdonte të darkonte totalisht i qetë.
Sapo mbaroi ushqimin e tij, i biri mori babain e tij në tualet dhe e pastroi nga mbetjet e ushqimeve, i pastroi njollat, i krehu flokët dhe i rregulloi syzet e tij. Kur dolën nga tualeti i gjithë restoranti po shikonte djaloshin dhe po e admironin ne heshtje...
Djaloshi mori për krahu të atin dhe u drejtua drejt daljes. Në atë moment një klient i moshuar i thirri djaloshit dhe e pyeti:
- A nuk mendoni se keni lënë diçka pas?
- Jo nuk kam lënë diçka, u përgjigj djaloshi.
- Po keni lënë, tha plaku. "Latë një mësim për çdo djalë dhe një shpresë për çdo baba’’.
I gjithë restoranti ishte pushtuar nga heshtja.