Powered by Blogger.

Depresioni dimeror, pese menyra per ta mposhtur

Cilat jane simptomat? Dhe mbi te gjitha cfare mund te bejme per te mos u kapur nga dembelizmi? Drita dhe lengu jetesor. Nuk eshte vetem nje menyre te theni, perkundrazi ka arsye biologjike shume te rendesishme qe shpjegojne disa sjellje: deshra per te dale dhe ndoshta per te gjetur dashurine gjate mujave te bukur te veres dhe deshira per te qendruar mbyllur ne shtepi ne muajt e dimrit.

Renia e drites, e cila ndodh kyresisht me nderrimin e ores, rrit prodhimin e melatonit, qe ndikon disa hormone dhe kane tendence per te bere dembel trupin tone. Pervec kesaj ul serotoninen duke stimuluar deshiren per embelsira. Sipas klinikes Cleveland (USA), ekziston nje c’rregullim qe quhet deprsion dimeror, qe godet nga 10 deri ne 20 perqind te popullsise. Ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes, amerikanet e veriut, jane viktima te deprsionit sezonal, 5 % perqind me shume sesa ata te jugut. Por e njejta gje vlen edhe per euriopianet, ne fakt ne vendet nordike ka nje norme me te larte te vetevrasjes.

Cilat jane simptomat?

Para se gjithash shtimi ne peshe, te shaktuara nga embelsirat dhe shtimi i oreksit. Gjithashtu kane tendence per te fjetur me shume, ndoshta ne pasdite kur ata kane mundesi, dhe behet me e veshtire per te mbajtur perqendrimin. Edhe nje deshire per te rene ne letargjik, eshte keshtu nje nervozizem i madh per te izoluar veten. Por ka menyra per te luftuar kete lloj depresioni, edhe pse mbi te gjitha do te duhet pak sforco personale, per te mos shkuar ne dembelizem.

Daljet e shpeshta. Nje metode e mire eshte dalja ne ajer te hapur sapo tju jepet shanci. Beni shetitje te gjata. Gjate dites ka pak gjasa te keni kohe, por mundohuni te shmangni transportin publik kur nuk eshte e nevojshme. Kjo per shkak te drites natyrale, edhe pse mund te jete ndermjetsuar nga rete, ndihmon shume per te rivendosur bioritmet e trupit. Ndryshoni llambat. Mjeket e kane quajtur terapine e dritave, duke perdorur llamba speciale ne menyre qe te riprodhojne rreze diellore. Ekzistojne te gjitha llojet, te medha, te vogla, keshtuqe mund ti vendosni ne vendet me strategjike, si skrivani etj. Ka edhe llamba qe riprodhojne spekrtin e driites me ngjyrat e ylberit.

Gjithashtu ne shtepi evitoni te perdorni abazhuret, ose perdet e erreta qe nuk lejojne driten e jashtme te hyje brenda. Mos vini syzet e diellit.Kjo eshte nje menyre e italianeve, por qe po rritet dukshem edhe te shqiptaret.

Mbajme gjithmone syze dielli me vete dhe i veme ne cdo rast.

Ne dimer kur dielli nuk eshte i forte, eshte mire qe te evitojme vendosjen e e tyre, sepse kjo gje kufizon sasine e drites qe nepermjet syve stimulon gjendren pineal. Ushtrimi i sportit.Sipas klinikes Mayo, eshte e rendesishme kryerja e ushtrimeve fizike ne menyre te rregullt per lehtesimin e stresit dhe ankthit mbi te gjitha, per luftimine depresionit sezonal. Ne rekomandojme seance 30 minuteshe ne palester, tre here ne jave.Gjthashtu edhe ecja ne natyre eshte nje terapi shume efikase dhe e keshillueshme.

Nje diete te shendetshme.Ushqim te shendetshem me fruta dhe perime, mund te ndihmojne te ndjeheni me ne forme. Eshte e rendesishme qe te perdorim ushqime me vitamine D, per te kapercyer renien e drites dhe kocka te forta, si dhe vitamine B qe ndihmon ne lehtesimin e stresit menjehere. Kosultohuni me mjekun tuaj, ne rast te mungesave dhe merrni shtese vitamina.
Please Share it! :)

No comments :

Post a Comment