Powered by Blogger.

wWw.ForumiJone.Net

wWw.ForumiJone.Net


Karakteristikat e Dites se Javes ne te cilen keni lindur,

Posted: 23 Oct 2010 11:27 AM PDT

Karakteristikat e Dites se Javes ne te cilen keni lindur, sipas Gjinise E hënë Femra e lindur të hënën është e butë dhe sensibile. Është e aftë që t'i përshtatet partnerit dhe bën lëshime. Ngrohtësinë e ndjenjave të veta ka dëshirë ta ndajë me njerëzit e tjerë dhe kulminacionin e vet në këtë...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Femrat Shqiptare moderne apo????

Posted: 23 Oct 2010 11:23 AM PDT

Femra shqiptare eshte vertet moderne ,apo mundohet te imitoj femren e botes se qyteteruar jasht vendit???

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Kush GENJEN me shumeFEMRA apo MASHKULLI ?

Posted: 23 Oct 2010 11:18 AM PDT

Genjeshtra është Femër Tradhetia eshte Mashkull [Sondazhet jane kryer në 100 persona.] Kështu mendojnë 80% e meshkujve dhe 8 persona në 10 thonë gjithashtu që është mëse normale të thuash gënjeshtra të vogla. Keto shifra kanë dalë nga sondazhet e bera nga shume revista Kosovare. Të thuash të...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Gratë po marrin në dorë fuqinë bërthamore

Posted: 23 Oct 2010 11:17 AM PDT

"Washington Post" "Kur Rozë Gotemoler filloi ndërmjetësimin për arritjen e një pakti të ri me Moskën lidhur me çështjet bërthamore, pyetjet që iu drejtuan diplomatëve amerikanë ishin ato të zakonshmet, e që lidheshin me mbrojtjen raketore, mbushjet bërthamore dhe kontrollin e tyre. Por, në...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

7 mrekullitë e Las Vegasit

Posted: 23 Oct 2010 11:13 AM PDT

1. Bota në një tabletë Panairin e Las Vegasit e hapi numri një i Microsoftit, Steve Ballmer. U prezantua përpara popullit që ish mbledhur ta dëgjonte, duke paraqitur një tabletë elektronike me ekran shumëngjyrësh të prodhuar nga HP dhe që përdorte sistemin operativ Windows 7: do të mbërrijë në...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

LAS VEGAS/Përse mëkati nuk mjafton

Posted: 23 Oct 2010 11:13 AM PDT

Kevin Connolly Nëse jugu i Francës është një vend plot diell për njerëz të dyshimtë, atëherë Las Vegasi, në Nevada është një vend i ndritshëm ku lulëzojnë dëshirat e errëta. Qyteti e shfaq në mënyrë kaq të gjallë premtimin e neonave për fitime pa punuar kundrejt errësirës së qiellit të...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

10 gjërat që duhet të dimë nga shkenca

Posted: 23 Oct 2010 11:11 AM PDT

Ky artikull do të shpjegojë dhjetë konceptet bazë që të gjithë ne duhet ti njohim për most u ndjerë në siklet kur flitet për shkencë dhe të kuptojmë të rejat për të cilat flasin burimet e informacionit. Është një listë pashmangshmërisht arbitrare e cila bazohet në tre shkencat bazë: biologjia,...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Burrat Me Ze Te Ulet..

Posted: 23 Oct 2010 11:10 AM PDT

Burrat qe kane timbrin e zerit me te ulet edhe te thelle bejne me shume femij se ata me tone te larte dhe femerore. Zbulimi eshte i nje grupi kerkuesish nga 3 universitete amerikane dhe kanadeze: Harvard University ne Boston, McMaster University ne Kanada dhe Florida State University. Eshte i...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

A e dini se ....

Posted: 23 Oct 2010 11:09 AM PDT

* Syri i nje struci eshte me i madh se truri i tij. * Ne trurin e maceve ka 32 muskuj. * Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te thote kryeqytet. * Ne SHBA 1/3 e zezakeve mes 20-29 vjeç jane ne burg ose nen hetim. * Nje mashkull harxhon mesatarisht 3350 ore duke u rruajtur e...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Nuk dime gjithçka...

Posted: 23 Oct 2010 11:09 AM PDT

--Normalisht,çdo person qesh 15 here ne dite. --Coca-cola origjinale ishte jeshile --Fjala''VARR''rrjedh nga greku''koimetirion''qe do te thote vend per te fjetur. --Shteti me % me te madhe te personave qe shkojne ne kembe per te punuar eshte Alaska. --Ne afrike % e personave qe jetojne ne...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Mund ta lëvizesh një objekt me anë të mendimit?

Posted: 23 Oct 2010 11:08 AM PDT

Që prej disa vitesh është e mundur. Sot ekzistojnë teknologji që shfrytëzojnë pikërisht "forcën e mendimit" për të ndihmuar përsona të paralizuar të komunikojnë apo të kryejnë disa lëvizje. Për shembul: në 1999 NIels Birmauber,i universitetit të Tubinga (Gjermani), ka arritur të...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Laptop Indian me çmim shume te ulet!

Posted: 23 Oct 2010 11:08 AM PDT

Qeveria Indiane ka publikur nje projekt per edukimin qe parashikon dhe tregtimin,ne ditet ne vijim, te nje kompiuteri portatile qe kushton vetem 500 rupie, rreth 8 euro. Nuk jane bere akoma te ditura karakteristikat e dispozitivit, por me sa merret vesh duhet te kete lidhje wireless dhe nje memorie...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Passwordet qe kujton me kollaj!

Posted: 23 Oct 2010 11:07 AM PDT

ilat jane fjalekalimet me te perdorura? Kete e ka zbuluar nje gazete amerikane "Errata Security" duke analizuar nje kampion prej 28mije password te vjellura nga nje pirat informatik. Reth 16% jane emrat e tyre,14% sekuenca numrash (me e prdorura 1234) ose shkronja te njepasnjeshme ne tastiere...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Shoqërimi me pasanik dëmton shëndetin tuaj

Posted: 23 Oct 2010 11:05 AM PDT

E dëmshme për shëndetin është të jetosh në kuart luksoz dhe të shoqërohesh me njeri të pasur dhe të suksesshëm, i cili nuk i fsheh sukseset dhe standardin e tij, rekomanduan shkenctarët e Universitetit në Çikago. Sipas këtij studimi shkencor, perceptimi i vazhdueshëm i pasurisë dhe suksesit të...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Dhjetë lojërat më të mëdha të spiunazhit

Posted: 23 Oct 2010 11:04 AM PDT

"Holloë Nickel" 1953 Shkelësi: Bashkimi Sovjetik Shënjestra: SHBA Më 22 qershor 1953 një korrier i "Brooklynb Eagle" i quajtur Jimmy po bënte xhiro në Bruklin për të mbledhur pagesat e gazetës, kur atij iu dha një monedhë shumë e lehtë. Kur e hodhi pa dashje në tokë ajo u thye duke shfaqur...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

8 vendet ku njerëzit... harrojnë të shkojnë në New York

Posted: 23 Oct 2010 11:03 AM PDT

TIME MAGAZINE Në listën e gjërave që duhet të shohë një vizitor ditën e parë në New York, janë një sërë ndërtesash dhe objektesh që i kemi përmendur gjithnjë. Ne po tentojmë të vendosim një listë të qartë dhe të dorës së... dytë! Gjërat më me rëndësi janë: Times Square, Statuja e Lirisë,...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Shkrimtari që shkruajti fatin e Titanikut, 14 vjet para trag

Posted: 23 Oct 2010 11:02 AM PDT

Katastrofë e "paparashikuar" nuk është termi i saktë për t'u përdorur në këtë rast, pasi Morgan Robertson ka shkruar një roman 14 vjet më parë, në të cilin përshkruhet e ardhmja tragjike e Titanikut Titaniku, gjiganti dhe i pamposhturi i kompanisë britanike "White Star...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

10 zbulime muslimane qe ndryshuan botën

Posted: 23 Oct 2010 11:02 AM PDT

Edhe pse shtet muslimane ne ditet e sotme nuk jane ne aq sy te mire, hitoria flet ndryshe. Ja disa nga shpikjet qe jane bere pikerisht nga shtetet muslimane. 1. Hirurgjia – afer 1000 vjet p.e.s doktori i famshem Al Zahrawi e publikoi enciklopedine ilustrative per hirurgji prej 1500 faqesh, e...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Zemërimi i përbindshëm i natyrës

Posted: 23 Oct 2010 11:01 AM PDT

Ciklone, cuname, tërmete dhe vullkane mund të shfarosin mijëra njerëz brenda vetëm disa minutave, ndërsa në shumicën e rasteve, statistikat e fundit të të vdekurve mbeten zakonisht dhe realisht të panjohura. Njerëzit sot janë viktima të katastrofave natyrore. Si paralajmërime të pafajshme të...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Bletet, ja shkaqet e zhdukjes së tyre

Posted: 23 Oct 2010 11:01 AM PDT

Kohët e fundit, në të gjithë botën po ndodh një katastrofë e heshtur, një fenomen misterioz që lidhet me zhdukjen e bletëve. Sipas specialistëve, faji për këtë nuk është vetëm i ndryshimeve klimaterike dhe pesticideve, por edhe i një virusi Kohët e fundit, në të gjithë botën po ndodh...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Mrekullitë që na ndryshuan jetën përgjithmonë

Posted: 23 Oct 2010 11:00 AM PDT

Të gjithë i mbajnë mend ditët e fundit të vitit 1999. Shumë prej produkteve dhe shërbimeve teknologjike që sot praktikisht na e vendosin informacionin në majë të gishtërinjve ose nuk ekzistonin ende, ose ende nuk ishin maturuar Me facebook apo GPS e pamundur të humbësh Të gjithë i...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Celularët mbajnë 5 herë më shumë baktere se...tualeti!

Posted: 23 Oct 2010 10:59 AM PDT

Celularët mbajnë 5 herë më shumë baktere se...tualeti! Telefonat celularë mbledhin pesë herë më shumë baktere se tualeti. Ky është përfundimi në të cilin ka arritur një grup shkencëtarësh të Manchester University. Telefonat celularë, siç shpjeguan shkencëtarët, nuk përdoren gjithmonë me duar të...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

20 fakte që nuk i dinit për kohën dhe hapesiren

Posted: 23 Oct 2010 10:58 AM PDT

Kur është ndërruar ora për herë të parë dhe sa energji kursehet 1. "Koha është iluzion. Koha e drekës jo", bën shaka Douglas Adams në dokumentarin "Galaktika". Megjithatë shkencëtarëve nuk u vjen për të qeshur. Disa teori të reja spekulative të fizikës sugjerojnë se koha lind nga një realitet...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Luftat e së ardhmes, me goditje të mouse

Posted: 23 Oct 2010 10:57 AM PDT

Pas tokës, detit, ajrit dhe hapësirës, lufta ka hyrë në dimensionin e pestë: hapësirën kibernetike. Presidenti Obama e shpalli infrastrukturën dixhitale të SHBA "trashëgimi nacionale strategjike" dhe emëroi Howard Schmidt, ish-kreu i sigurisë në Microsoft, përgjegjës për sigurinë...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Rreziqet e objekteve bërthamore nga krimi kibernetik

Posted: 23 Oct 2010 10:57 AM PDT

VOA Një virus i fuqishëm kompjuterik i quajtur "krimbi Stuxnet" duket se ka goditur uzinën bërthamore të Iranit Bushehr dhe ka infektuar sistemet kompjuterike në Azi, Evropë dhe SHBA. Aftësia e këtij programi infektues po ngre pikëpyetje lidhur me rreziqet që i kanosen objekteve...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Albert Ainshtajn

Posted: 23 Oct 2010 10:55 AM PDT

Albert Ajnshtajni dhe kontributi i tij për shkencën Fizikani Albert Ajnshtajn botoi në vitin 1905 veprën e tij më të rëndësishme, dhe një nga dokumentet më të rëndësishme shkencore në histori të titulluar Teoria e Relativitetit. Dhjetë vjet më pas ai botoi një vëllim të zgjeruar të kësaj vepre...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Kush është Martin Luteri?

Posted: 23 Oct 2010 10:55 AM PDT

Martin Luteri u lind më 10 nëntor 1483 në Eisleben të Saksonisë, Gjermani. Qysh prej fëmijërisë shkoi nëpër shkolla të ndryshme pasi ky ishte pasioni i babait të tij Gjonit që i biri ta njihte të vërtetën. Gjoni ishte dashamir i librit, dhe nën këtë frymëzim rritet edhe i biri. Në vitin 1505 Luteri...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Adolf Hitler

Posted: 23 Oct 2010 10:53 AM PDT

Adolfi Hitler lindi ne Austri ne 20 prill 1889 ne qytetin Branau am In. Babai i tij , Alois,ishte femije i paligjshem dhe per nje kohe te gjate mbante mbiemrin e nenes se vete Shikelgruber, ndersa pas 1876 ai e nderroi mbiemrin ne Hitler. Adolfi kurre nuk e perdori mbiemrin Shikelgruber, por ky...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Shkencëtarët më të suksesshëm të kohëve tona

Posted: 23 Oct 2010 10:51 AM PDT

Kanë zbuluar vrimat e zeza dhe dritat e mëdha, sekretet e botës së kafshëve dhe misteret e yjeve, të fshehtat e ADN-së dhe dhjetëra mistere të tjera që na kanë ndryshuar jetën. Ja cilët janë dhjetë shkencëtarët më të famshëm të kohës sonë... Zhak Kusto (1910-1997) Oficer i marinës...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Lutje - Dua

Posted: 23 Oct 2010 09:30 AM PDT

Dhikri i mëngjesit dhe mbrëmjes اَلْحَمْدُ ِللهِ وَحْدَهُ، وَالصَّلاَةُ...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

50 mënyra për të përmirësuar jetën

Posted: 23 Oct 2010 09:08 AM PDT

1. Mësoni një gjuhë të huaj. Ka shumë arsye për të mësuar një gjuhë të huaj, për udhëtime jashtë vendit, punë apo thjesht për ta sfiduar veten. 2. Lexoni për një temë që zakonisht nuk do ta preferonit. Kjo është një mënyrë e mirë për të zhvilluar pikëpamjet ndaj botës. Gjithashtu do t'ju bëjë...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Edukimi i te rinjeve ne shoqerite tradicionale

Posted: 23 Oct 2010 08:54 AM PDT

Në shoqëritë tradicionale, edukimi dhe arsimimi i individit nuk përbënte një rast të izoluar të jetës së tij, por një gjendje që zgjaste në të gjithë jetën e individit, e cila fillonte që nga lindja e tij e mbaronte me vdekjen e tij. Dhe ky ishte qëllimi kryesor i edukimit. Domethënë, të ndihmojë...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Jeta dhe Vdekja

Posted: 23 Oct 2010 08:52 AM PDT

Kёshtu festojnё shfaqjen e njё qёnieje tё re nё tokё. Gjithçka duket pak pёr atё trup tё vockёl qё ka nevojё mbrojtjen absolute dhe pёrkujdesimin mё tё madh. Puthje, dhurata, lotё gёzimi...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Juliani, perandori filozof me prejardhje Shqipetare

Posted: 23 Oct 2010 08:51 AM PDT

Perandori Julian kishte prejardhjen e tij nga fisi i Flaveve, fis i cili vinte nga Pellazget e Shqiperise. Nje vend I famshem per lindjen e luftetareve trima. Kur Perandoria Romake, rrezikonte te shkaterrohej ne shekullin e dyte pas eres sone nga Alamanet e Perendimit dhe Gottheve te Veriut, te...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

LEONIDA – MBRETI SPARTAN (video)

Posted: 23 Oct 2010 08:51 AM PDT

Mbreti legjendar i Spartës, emri i të cilit është lidhur tashmë me betejën e lashtë, betejën e Termopilëve, që u bë në muajin Gusht të vitit 488. Leonida ishte vëllai i mbretit Kleomen A' , vëndin e të cilit dhe trashëgoi. Kur Persët arritën tek ngushtica e Termopilëve, po i priste Leonida së...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Darma & Karma

Posted: 23 Oct 2010 08:49 AM PDT

Nё lashtёsi ekzistonte njё Institucion shumё i rёndёsishёm tё cilin e takojmё nё tё gjitha qyteterimet e njohura tё Njerёzimit dhe ky Institucion ёshtё Institucioni i Mistereve. Misteret janё...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Strategjia e Delfinit

Posted: 23 Oct 2010 08:33 AM PDT

Strategjia e delfinit ka tё bёjё tё mendohemi mbi mёnyrёn e tё menduarit. Brenda ecurisё shekullore qё vioji, njeriu bashkёjetonte me kafshёt. Njё numёr tё tyre arriti ti zbuste dhe arriti tё kishte...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

GANDI – MOHANDAS (MAHATMA) GANDHI

Posted: 23 Oct 2010 08:32 AM PDT

Emri i tij i vёrtetё ishte Mohandas Karamchand Gandhi. U lind nё Indinё Perёndimore (Porbandar) dhe vdiq nё vitin 1948 nё Nju Delhi.Studjoi nё rininё e tij nё Universitetin Juridik, dhe mё vonё do tё shpёrngulej...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

SUN TZU – Arti i Luftes

Posted: 23 Oct 2010 08:32 AM PDT

Emri i tij i vёrtetё ishte Sou Vou dhe lindi nё Lii An, tё mbretёrisё Chi(sot quhet Huming i krahinёs Shangtong). Nuk dihet me saktёsi dita dhe viti i lindjes, por thuhet se u lind nё mesin e shekullit tё 6 para erёs sonё....

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

MBRETI ARTUR dhe Miti i tij

Posted: 23 Oct 2010 08:31 AM PDT

Cikli i librave mbi Tavolinёn e rrumbullakёt rikrijon Mitin e Mbretit Artur. Tek ai jo vetёm qё thёrritet thellёsia e arsyeve, ndёrtimin e universit, por edhe zhvillimin e jetёs dhe rikthimin e fuqive nёpёrmes pёrdorimeve tё...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Shen Gjergji, kavalieri qe vret dragoin

Posted: 23 Oct 2010 08:30 AM PDT

Shёn Gjergji lindi midis viteve 275 dhe 289 nё Kapadoki nga nёe famlje tё krishterё. Pas vdekjes sё tё atit u shpёrngul nё Palestinё, ku u edukua dhe u dallua pёr zgjuarsinё , bukurinё dhe xhentilesёn e tij....

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Misteret: Miti -Ceremonia – Initacioni

Posted: 23 Oct 2010 08:29 AM PDT

Misteret përbënin për mijra vjet me rradhë shtyllën kurrizore ku bazoheshin qytetërimet e mëdha initacionuese. Qytetërime si ai i Egjiptit, qytetërimi i lashtë grek, ai indian, qytetërimet e mëdhenj Amerikanojugorë, bazoheshin në qëndrat e Mistereve, të cilat ishin me të vërtetë tempuj të Dijes dhe...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Arzuna – Luftetari i Drites ne Indi

Posted: 23 Oct 2010 08:28 AM PDT

Nga të gjithë Qytetërimet e Lashtë Tradicionalë janë shpëtuar dhe regjistruar tekste ose tradita gojore, ku elementi kryesor është Njeriu – Hero. Tek Iliada është Akili, dhe në Mitologjinë greke flitet për Herkulin, Teseun, Perseun, Velerofondin, Jasonin dhe shumë e shumë të tjerë. Ne...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Gjuha e Trupit Njerezor

Posted: 23 Oct 2010 08:28 AM PDT

Njeriu përvec gjuhës së tij ka mësuar në mënyrë instiktive të përdorë me të njëjtën mënyrë dhe nje gjuhë tjetër, atë që quajme Gjuhën e Trupit. Kjo do të thotë se njeriu zotëron aftësinë për të transmetuar mesazhe që behën të kuptueshme jo vetëm nëpërmes përdorimit të fjalëvë dhe të zërit që...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Buzeqeshja, nje ilac shume i dobishem

Posted: 23 Oct 2010 08:26 AM PDT

''Nuk do të ndërroja kurrë buzëqeshjen e Zemrës sime, as me të gjithë pasuritë e të gjithë botës'' na thotë poeti Halil Gibran. Sa dituri është e përmbledhur tek këto fjalë! Sa pasuri e pa shfrytëzuar! Në kohën tonë depresuese, ku të gjithë qahemi dhe ankohemi për kaq e kaq probleme, ekonomike,...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Gjergj Kastrioti – Skenderbeu (1403- 1468 )

Posted: 23 Oct 2010 08:25 AM PDT

Gjergj Kastrioti, Heroi Kombëtar i Shqipërise lindi në vitin 1403. i përkiste familjes mbretërore të Kastriotëve. I ati ishte Gjon Kastrioti, udhëheqës i qyteteve më të mëdha të asaj kohe, Krujës dhe Mirditës dhe e jëma ishte Vojsava. U mor si janicer (rob) gjatë përhapjes se perandorisë otomane,...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Oskar Uailld – Oscar Wilde 1856 – 1900

Posted: 23 Oct 2010 08:24 AM PDT

Oskar Uailld ishte një shkrimtar dhe poet Anglez. Lindi në Dublin në vitin 1856 dhe vdiq në vitin 1900 në Paris. I ati ishte kirurg dhe e jëma ishte poete dhe shkrimtare. Uailld studjoi në Kolegjin ''Trinity'' të Dublinit dhe në Oksford shkenca klasike. Ishte përkrahës i dogmës ''arti për...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Endrrat dhe llojet e tyre

Posted: 23 Oct 2010 08:22 AM PDT

Njeriu së bashku me disa gjitarë të zhvilluar ka privilegjin e cuditshëm, e të qënit banor i dy botëve. Shijon në cdo ditë, ndryshimin e dy llojeve të ndryshme eksperiencash – kur është zgjuar dhe kur është në gjumë, ose ipar dhe onar, ashtu sikurse i quanin grekët e lashtë këto dy gjëndje, ku...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Pitagora dhe Filozofia e tij

Posted: 23 Oct 2010 08:22 AM PDT

Pitagora u lind në ishullin grek Samos, midis 592 dhe 572 para erës sonë. Që i vogël shfaqi shumë dhunti të vecanta që më vonë do të krijojnë një legjendë, që e do të jetë i biri i Apollonit. Por edhe vetë emri i tij do të thotë '' ai që u deklarua nga Pitia (profetja)''. Në moshë të re merr...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net

Gjuha sekrete e Mitit

Posted: 23 Oct 2010 08:21 AM PDT

Mitet e lashta përbënin një thesar të vërtetë diturie. Tek ato ruhet e gjithë dituria e traditave. Shoqëritë tradicionale janë të lidhura me traditat e përjetshme, kishin mite, initacione dhe rituale.Miti është afrimi i një realiteti psikologjik ose shpirtëror. Përbën një realitet që ka ndodhur ...

Per me shume vizitoni http://forumijone.Net
Please Share it! :)

No comments :

Post a Comment