Powered by Blogger.

Lajmet Me Te Fundit Ne wWw.ForumiJone.Net

Lajmet Me Te Fundit Ne wWw.ForumiJone.Net


Rekord i Piccasos, Piktura vleresohet 50 milione euro

Posted: 05 Oct 2010 06:14 AM PDT

Piccaso mundi të thyejë një rekord pasi gjatë muajit qershor do shitet në një ankand në Londër piktura e tij, "Angel Fernandez de Soto". Kjo pikturë daton në vitin 1903 dhe i përket periudhës "blu" të artistit spanjoll.Vlera e saj varion nga 30 deri në 50 milionë euro, por nuk përjashtohen surprizat. Kjo është një nga pikturat më të famshme që del në ankand gjatë viteve të fundit. Pronësinë aktuale e ka fondacioni Andrew Lloyd Webber.

Cereku i njerezve mendojne se gruaja e ka vendin ne shtepi

Posted: 05 Oct 2010 06:12 AM PDT

Çdo i katërti person në botë, prej të cilëve shumica i takojnë popullatës së re, besojnë se gruaja e ka vendin në shtëpi, tregoi një studim i kryer nga Reuters dhe kompania Ipsos për kërkime të tregut me seli në Paris, të publikuar sot për Ditën e Grave.Megjithëse gratë përbëjnë rreth gjysmën e fuqisë punëtore në botë, udhëheqin shtete dhe menaxhojnë kompanitë, ¼ e popullsisë botërore mendojnë se gruaja nuk duhet të punojë.Këtë qëndrim e kanë më së shumti qytetarët e Indisë (54 %), Turqisë ...

Hunda, mjeti i ri per kapjen e krimineleve

Posted: 05 Oct 2010 06:10 AM PDT

Ne kemi skaner për rrethinën e syve dhe gjurmët e gishtave, por hunda e njeriut mund të jetë një metode më e mirë për identifikim.Kështu thotë një studim i kryer nga disa shkencëtarë të një universiteti britanik, të cilët skanuan hundët në një format 3D dhe nxorrën karakteristikat në bazë të majës, profilit dhe zonës mes dy syve. Studiuesit zbuluan 6 modele hundësh, mes të cilave ai grek, romak, indian, etj. Duke qenë se janë karakteristika të vështira për t'u fshirë, shkencëtarët thonë se ...

Shpallen 7 kryeveprat e trashegimise kulturore, shpirterore

Posted: 04 Oct 2010 09:53 AM PDT

Tanimë ato janë të tilla ligjërisht, ashtu si edhe kalatë, kishat, xhamitë, urat, të shpallura monumente kulture. Dita Kombëtare e Trashëgimisë Kulturore kulmoi dje me shpalljen e shtatë kryeveprave të trashëgimisë shpirtërore. Deri më tani boshe ligjërisht, kjo listë u mbush me kryeveprat e para, që në të vërtetë janë edhe elementet më përfaqësuese në llojin e vet, por edhe më të ekspozuara ndaj rrezikut të zhdukjes, apo deformimit. Ishte Ministri i Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, Ferdinand ...

10 semundjet me misterioze ne bote..

Posted: 04 Oct 2010 09:50 AM PDT

kzistojne njerez te cilet vuajne nga semundje shume te rralla, per te cilat shume pak njerez mund te kene degjuar diçka, qe nga sindroma e Lizes ne boten e çudirave qe mund te kete qene burim frymezimi per Lewis Carroll, deri tek semundja qe mund te kete çmendur nje mbret anglez. Ekzistojne shume semundje te erreta qe nga shume njerez as qe imagjinohen... 1. Morgelon Sipas Fondacionit te Kerkimeve rreth Morgelonit, rreth 14.000 persona ne te gjithe boten vuajne nga ndjesia e zvarritjeve, ...

Oktapodi Paul pensionohet nga parashikimet

Posted: 19 Jul 2010 12:34 PM PDT

Oktapodi Paul nga akuariumi i madh i qytetit gjerman Oberhausen, i cili u bë i famshëm pas parashikimeve të sakta të rezultateve të Kampionatit Botëror që sapo përfundoi, do të shkojë në pensionin e merituar- kanë njoftuar përfaqësuesit e akuariumit. Mediat gjermane bëjnë të ditur se Paul, i cili ka dy vjet e gjysmë, do ta bëjë atë që e do më së shumti- lojën me fëmijët. Përgjegjësit e akuariumit në Oberhausen, i cili është bërë atraksion i madh falë prognozave të jashtëzakonshme të Paulit, ...

DJ gjyshja 69 vjeçare lason techno single-n e parë

Posted: 19 Jul 2010 12:27 PM PDT

Britanikja Ruth Flowers (69 vjeçare) është yll i ri në Francë e cila me mix-pultin dridh klubet dhe festivalet e atjeshme. Ajo tash ka filluar incizimin e singlet të parë. Gjyshja e cila ka mahnitur publikun në festivalin e filmit në Cannes, pritet ta publikojë këngën e parë në pranverë. "Filloi si me humor, por shpejtë u bë serioze. Na janë dashur katër vjet derisa ka mësuar si ta përdorë teknologjinë. Ia kam sqaruar bazat e techno muzikës, ndërsa ajo e ka zhvilluar stilin e saj", tha Aurelien ...

Femra me belin më të ngushtë në botë

Posted: 19 Jul 2010 12:20 PM PDT

Gjermania Ioana Spangeberg (28 vjeçare) është pajtuar me fatin se nuk mundet të bëhet modele pasi është shumë e shkurtë dhe ka pak kilogramë. Kështu të paktën i kanë thënë nëpër shumë agjenci gjermane për manekinizëm dhe modelim. Tash si qëllim jetësor i saj është të thyej rekordin për belin më të ngushtë. Beli i ngushtë i Ioanas është vetëm 45 centimetra. Rekordi botëror momentalisht është rreth 38 centimetra, ndërsa atë e mban amerikania Cathie Jung. Në faqen e saj të internetit ka publikuar ...

Trevjeçarja bën tatuazhe

Posted: 19 Jul 2010 12:17 PM PDT

Ruby Dickinson (3 vjeçare) zyrtarisht është mjeshtre më e vogël e tatuazheve në botë, ndërsa profesionin e ka mësuar nga i ati, Blane (36 vjeçar), i cili punon në një studio tatuazhi në Wales. Blane ka blerë një aparat të vogël pistoletë për të vizatuar tatuazhet, e që është i dizajnuar special për "duar të vogla". Ruby aparatin e parë për tatuazhe do ta marrë si dhuratë në ditëlindjen e katërt. "Ruby mezi pret të marr aparatin e tatuazheve. Ajo dëshiron të bëhet mjeshtre e tatuazheve", tha ...

Mafia Shqiptare, pjese ne 10 grupet mafioze me te medha ne B

Posted: 19 Jul 2010 12:14 PM PDT

Mafia i referohet grupeve te fshehte te perfshire ne krimet e organizuara te shperndare ne shume vende. Ata jane zakonisht te referuara me emrin e vendit e origjines dhe shumica e anetareve do te jene te kesaj kombesie. Ato zakonisht aspirojne qe te kene nje monopol mbi aktivitetet e paligjshme si droga, armet e zjarrit trafikimit, etj Ky eshte nje artikull ne lidhje me grupet mafioze dhe aktivitetet e tyre. Ato jane te rreshtuara ne nje qellim rritjen e ndikimit te tyre ne bote. 10. Jamaikanet-britanike ...

10 Mister me Te medha Ne Bote

Posted: 10 Apr 2010 09:47 AM PDT

1 - Antonio Stradivari, 1644-1737 Stradivari ishte një artizan italian, mjeshtër në punimin e instrumenteve muzikore si violinat, violinçelët, kitarat dhe harpat. Për shekuj me radhë shkencëtarët dhe historianët janë munduar të gjejnë sekretin e Stradivari-t në punimin e këtyre instrumenteve. Ngjitëset dhe verniku i përdorur nga Stradivari janë analizuar gjerësisht dhe mund të luajnë një rol për tingullin dhe cilësinë e instrumenteve të punuara prej tij. Sidoqoftë, nuk ka konsensus mbi ...
Please Share it! :)

No comments :

Post a Comment