Powered by Blogger.

Lajmet Me Te Fundit Ne wWw.ForumiJone.Net

Lajmet Me Te Fundit Ne wWw.ForumiJone.Net


Mbi 5 bilion telefona celularë në mbarë botën

Posted: 06 Aug 2010 07:02 AM PDT

Anë e kënd botës ekzistojnë më shumë se 5 bilion aparate celularë, teksa më shumë se një bilion të tillë i janë bashkuar rrjetit global vetëm në 18 muajt e fundit. Në shumë zona, penetrimi ka arritur në 100 për qind, madje shume persona kanë më shumë se një lidhje. Ben Wood, analist aparatesh celulare thekson se celulari mund të jetë "pajisja me e përdorur në botë". "Nëse marrim Britaninë e Madhe në vitin 1987, kur u prezantua kompania e parë celulare, u parashikua një maksimum prej ...

Gjeorgji, macja lind... qenush?!

Posted: 06 Aug 2010 06:59 AM PDT

Një grua në një fshat të Gjeorgjisë pretendon se macja e saj ka lindur para disa ditësh një qenush. Sipas medias lokale, macja ka lindur një këlysh me veshët dhe bishtin si mace, por pjesët e tjera të trupit i ngjajnë një qeni. Këlyshi ka dhe mustaqe. Media lokale ka arritur të filmojë këtë krijesë të çuditshme, ndërsa ai strukej dhe pinte gji te "e ëma". Shkencëtarët thonë se kjo mund të jetë shkaktuar nga një mutacion gjenetik si pasojë e rrezatimit, pasi kryqëzimi i dy racave është ...

Rusi, vrasin shoqen dhe e servirin per darke

Posted: 06 Aug 2010 06:53 AM PDT

Një ngjarje makabre, e denjë për filmat horror ka tronditur Rusinë. Protagonistë janë dy 20 vjecarët Maxim Golovatskikh e Yury Mozhnov, të cilët pas një mbremjeje nën tingujt goth metal, kanë copëtuar shoqen e tyre 16 vjecare Karina Barduchian dhe më pas ia kanë servirur për ta ngrënë studentes Ekaterina Zinovyeva. Procesi në dëm të tyre po zhvillohet në Shën Pjetërsburg por është ndërprerë disa herë për shkak të tensionimit të situatës. Sipas deshmive, treshja e të rinjve shkoi në tualet ...

Megaqytetet, si po e ndryshojne boten

Posted: 06 Aug 2010 06:52 AM PDT

Megaqytetet në botë po shndërrohen dita-ditës në megarajone, të cilat janë shtrirë mbi qindra kilometra katrorë dhe vazhdojnë çdo ditë të "gëlltisin" hapësirat përreth. Tashmë në to jetojnë rreth 100 milionë persona dhe kjo tendencë është vazhdimisht në rritje. Demografët e konsiderojnë këtë fenomen "qyteti i pafund" dhe bëhet fjalë për një fenomen që do të jetë shumë vendimtar në zhvillimet demografike të së ardhmes së afërt, pra të 50 viteve të ardhshme. Por ndërkohë është një ndryshim ...

KAFSHË QË NDIEJNË ERËN E VDEKJES

Posted: 06 Aug 2010 06:50 AM PDT

Gërhitja e lamtumirës Në fakt, Oskar duket se është në gjendje të parashikojë se kur po vdes një pacient. Nëse ulet në bisht mbi krevat, pranë një pacienti, tregon se ai do të vdesë të paktën për katër ditë. Ai ka sinjalizuar vdekjen e 25 pacientëve dhe tashmë infermierët kur e shikojnë të hyjë në një dhomë, thërrasin familjarët e pacientit. "Për familjarët është një lehtësim të dinë se macja u bën shoqëri të dashurve të tyre në orët e fundit të jetës, por për të tjerët Oskar është një ...

Sa herë sëmuret një njeri gjatë gjithë jetës?

Posted: 06 Aug 2010 06:49 AM PDT

Bëhet e ditur se një njeri gjatë gjithë jetës së tij kalon 6284 herë shqetësime të lehta. Sipas lajmit të dhënë në adresën Daily Mail në internet një studim i bërë në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se njeriu gjatë një viti mund të kalojë afërsisht 80 herë shqetësime të lehta si dhimbje koke, ngërçi, dhimbje kurrizi dhe ftohje. Sipas tij, ne përdorim ilaçe qetësuese për dhimbje 21 ditë në vit. Nëse mesataren e jetëgjatësisë e llogarisim 78,5, atëherë numri i ditëve që përdorim ilaçe qetësuese ...

Malarja, në rrezik dy e pesta e popullsisë botërore

Posted: 05 Aug 2010 08:44 AM PDT

Dy miliardë e 850 milionë qënie njerëzore, ose dy e pesta e popullsisë botërore, kanë kaluar rrezikun e sëmurjes nga malarja, që konsiderohet si sëmundja më e përhapur në Tokë. "Jemi përpjekur të bëjmë një vlerësim të popullsisë globale të ekspozuar ndaj rrezikut të prekjes nga sëmundja e Plasmodiumit në vitin 2009, duke konstatuar se 91 % e personave që konsiderohen vulnerabël ndaj sëmundjes ndodhen në Azinë qëndrore dhe atë jug-lindore", ka deklaruar doktori Simon Hay. Doktori i Universitetit ...

Një Kishë dëshiron të djegë Kuranin me 11 shtator

Posted: 05 Aug 2010 08:43 AM PDT

Sipas pikëpamjeve të tyre "Islami është i Djallit", prandaj një Kishë amerikane në shtetin e Floridës, SHBA, thotë se dëshiron më 11 shtator të djegë një kopje të Kuranit. Kisha "Dove World Outreach Center" në qytetin Gainesville shpalli nëpërmjet Facebook at% që ajo e quan "Ditën Ndërkombëtare të Djegies së Kuranit" në përvjetorin e sulmeve terroriste të vitit 2001. "Islami dhe sheriati ishin përgjegjës për 11 shtatorin", – i pohoi të premten prifti Terry Jones agjencisë së lajmeve ...
Please Share it! :)

No comments :

Post a Comment