Powered by Blogger.

Lajmet Me Te Fundit Ne wWw.ForumiJone.Net

Lajmet Me Te Fundit Ne wWw.ForumiJone.Net


Krijohet miu me kujtese 3 here me te fuqishme

Posted: 11 Jul 2010 06:07 AM PDT

Krijohet ne laborator miu "gjeni" qe ka nje kujtese 3 here me te fuqishme se "vellezerit" e tij. Krijuesi i super-miut shprehet se ky eshte miu me inteligjent ne bote pasi qe ne fazen embrionale i eshte injektuar nje material gjenetik qe shtonte fuqine e genit Nr2b, i cili ndihmon kontrollin e ritmit te qelizave celebrale. Sipas shkencetareve, ne te ardhmen ky eksperiment mund te testohet edhe tek qeniet njerezore. Profesori Joe Tsien nga Medical College della Georgia ka publikuar nje shkrim ...

Perplasja e para e Bing Bang

Posted: 11 Jul 2010 06:06 AM PDT

Para syve te shkencetareve te CERN me ne fund ka ndodhur perplasja mes reve te protoneve qe levizin ne superakseleratorin LHC. Pas ndezjes se te enjtes se shkuar, qellimi ishte pikerisht ky, perplasja e dy fashave te grimcave qe rendin ne drejtim te kundert per te prodhuar dicka te re dhe te ndryshme. Kater ekspertimentet perreth unazes kane regjistruar 'ndodhite', fillimisht ne dedektoret e Atlas, me pas te CMS. Keshtu nis historia e makines me te fuqishme ne bote e ndertuar per te zbuluar ...

Spot shokues nga shoqatat ambientaliste

Posted: 11 Jul 2010 06:05 AM PDT

Shoqatat ekologjike ne Britani kane provokuar serish publikun me nje spot publicitar te paprecedent. Ne spot, arinj polare te ngordhur bien nga qielli si shi, ndersa ne sfond degjohet zhurma e shkaktuar nga nje avion. Mesazhi "Te fluturosh eshte budallallek" shkruhet ne ekran per t'i thene cdo europiani se nje person qe kryen nje udhetim jo shume te gjate me avion, shkakton 400 kg ndotje dioksid karboni, saktesisht sa pesha mesatare e nje ariu polar. Ne spot nuk jepet asnje aletarnative ...

Arrestohet ‘Robin Hudja’

Posted: 11 Jul 2010 06:03 AM PDT

Një punëtore banke ka vjedhur paratë nga xhirollogaritë e të pasurve për t'ua transferuar ato njerëzve të varfër, atyre që kishin probleme financiare me llogaritë e tyre. Bild njofton se ngjarja ka ndodhur në një vend në afërsi të Bonnit në Gjermani, me ç'rast e akuzuara, një grua 62-vjeçare, ishte drejtoreshë e një filiali të VR-Bank. Pasi u zbulua gruaja u dënua me 22 muaj me kusht për të kthyer paratë e transferuara nga llogaritë e të pasurve. "Ishte një vendim i vështirë për ta dënuar. ...

Duhani do ndalohet edhe në parqe

Posted: 10 Jul 2010 09:09 AM PDT

Vendi më i sigurt për të konsumuar duhan në New York shumë shpejt do jetë vetëm shtëpia. Kryebashkiaku i "Mollës së Madhe", Michael Bloomberg ka vendosur që të ndalohet konsumi i duhanit edhe në "Coney Island" apo "Central Park". "Planifikojmë të ndalojmë duhanin në parqe apo plazhe. Këtë e dëshirojnë njerëzit", tha Bloomberg. Që nga zgjedhja e tij, ish duhanpirësi Bloomberg ka nisur një kryqëzatë të vërtetë kundër duhanit. Për të vënë në jetë këtë projekt, ai pret miratimin e autoritetit ...

Gënjështra të heq depresionin

Posted: 10 Jul 2010 09:07 AM PDT

Një profesor amerikan në University of Massachusetts ka mbledhur detaje të jetës së njerëzve në 25 vjet duke dalë në përfundimin se gënjeshtra nuk është vetëm një burim negativ. Ai ka publikuar librin "Liar: the truth about lying" ku jepen shumë studime praktike të cilat dalin në përfundimin se e vërteta jo gjithmonë na bën mirë, prandaj truri është i prirur të gënjejë për t'u mbrojtur dhe për të mbijetuar. Ky është një nga themelet e evolucionit tonë dhe një mekanizëm shumë aktiv që është ...

Panorama me e madhe ne bote paraqet Dubai-n

Posted: 10 Jul 2010 08:58 AM PDT

Me rreth 45 gigapixel kjo panorame eshte me e madhja ne bote. Kjo tregon se si dubai eshte nje qytet i ngritur nga shkretetira. Panorama prej 45 GigaPixel eshte bere ne 23 Prill 2010 nga Gerald Donovan nga Godina Ubora Towers ne Business Bay, Dubai. Atij ju deshen 4250 foto te bera me Canon 7D duke perdorur 100-400mm f4.5-5.6 zoom. Ai ndenji 3 ore e gjysem duke nxjerre fotografi ne mes te diellit me nje temprature 37ºC ne hije. Gerald tha se ne fund aparati fotografik Canon ishte shume ...
Please Share it! :)

No comments :

Post a Comment